Přírodní lékárna
Že v přírodě můžeme najít dostatečné množství podpory pro léčení těla i ducha věděli naši předci poměrně dlouho. Svědčí o tom řada knih a svědectví. Přírodní prostředky k léčení byly využívány napříč celou civilizací a i když je znalost o jejich účincích založena na zkušenosti předávané po staletí, je třeba takovou zkušenost brát vážně. Nakonec i moderní farmaka jsou postavena na základech zkoumání přírodních látek. Přírodní prostředky mohou být významnou podporou prevence a případně zlepšení účinnosti terapie v případě infekce. Je třeba si uvědomit, že lidské tělo je postaveno výhradně z látek přírodních a bylo by v tomto světě, kde je vše dokonale sladěno a provázáno, poněkud zvláštní, kdyby se člověk zákonitostem přírody nějak vymykal. Myslí si to, ale je to jen jemu na škodu.
Uvedené informace si nekladou za cíl nic jiného než přinést určitou orientaci v možnostech a určitě nejsou zcela vyčerpávající, pokud byste našli další účinné látky, dejte mi vědět, dám je sem. Podrobné informace o způsobu užívání najdete ne internetu, jen prosím hledejte dostatečně kriticky, je mnoho informací a ne všechny jsou vždy správné. dejte na svou intuici. Ta má vždy pravdu. A nezapomeňte na nejsilnější lék, který máme a tím je mysl. Když totiž uvěříte, že vás ochrání nebo vyléčí lžička medu, bude to fungovat. Nakonec mám už delší čas podezření, že léky mají jen stimulativní účinek a rozhodující je nakonec ono zatím nepoznané placebo. Myslím, že za placebem se skrývá určitý startér dovolující tělu udělat důležitou práci a vyléčit se. Je to, ale jen můj odhad. V zdravém těle, zdravý duch, bych jen trochu upravil: Zdravý duch má zdravé tělo. Držím palce při aplikacích. Na konec stránky jsem dal pro jistotu "příbalovou" informaci. Pozor na vedlejší účinky strachu.
Přírodní antivirotika
Bez černý
Čaj z květu, sirup z bezinek (plodů).
Měsíček zahradní
Čaj z květů, výluh, tinktura, olej.
Třapatka nachová (Echinacea)
Čaj z květů, tinktury.
Česnek kuchyňský
Přímá konzumace, esence.
Česnek medvědí
Přímá konzumace, výluh nebo čaj z listu.
Olivové listy
Čaj z olivových listů.
Kozinec blanitý
Kořen - výluh, nebo v kapslích.
Uvedené rostliny nejsou samozřejmě jen antivirotiky, mají mnoho dalších účinků, které lze najít na internetu na mnoha místech. Opět platí určitá opatrnost, je třeba dávat pozor z jakého zdroje jsou informace. Každopádně pravidelným pitím bezového čaje člověk nic nezkazí a pokud bude trvat karanténa snese se pak i pstroužek česneku denně. Kapky s Echinaceou je možné koupit v lékárně. S olivou je to horší, tu asi na zahradě bude mít v našich podmínkách jen málokdo. Čaj z měsíčku může střídat čaj z bezu.
Podpůrné prostředky
Kurkuma
proti zánětům, k posílení imunitní funkce jater
Užívá se pasta s piperinem.
Šalvěj lékařská
proti zánětům a bolestem v krku, desinfekce ústní dutiny
Užívají se sušené nebo čerstvé listy v podobě bylinného čaje.
Pasta z kurkumy: smíchejte na malé pánvičce čtvrtinu sklenice kurkumy, půlku čajové lžičky pepře a půl sklenice převařené vody. Zahřejte na slabém ohni a míchejte dokud vám nevznikne pasta - zhruba pět minut. Poté pastu vložte do skleněné nádoby, počkejte až vychladne a skladujte v lednici. Pasta vydrží v tomto stavu měsíc i déle.
Rakytník
Zdroj přírodního vitamínu C, antioxidační účinek, zpomaluje stárnutí buněk, zvyšuje odolnost.
Hřebíček
Významným pomocníkem při zánětech v ústní dutině, působí antibakteriálně, proti virům.
Hlíva ústřičná
Posiluje imunitu a podporuje obnovu buněk. Dobře se kombinuje s rakytníkem.
Kustovnice čínská (Goji)
Antioxidační účinky, posiluje činnosti srdce, vysoký obsah vitamínů.
Aromaterapie, difuzéry
Máta olej
Olej má antiseptické účinky a je významným pomocníkem proti virům.
Eukalyptus
Olej pomáhá omezit záněty, je dobrým pomocníkem při kašli a nemocích průdušek, uvolňuje hleny, má antibakteriální účinky, s mátou společně pomáhá snížit teplotu.
Oregano
Podobně jako máta pomáhá v boji proti virům, plísním a bakteriím a některým parazitům. Opatrná inhalace v páře může účinky významně posílit.
Tymián
Může pomoci, pokud jej natřete (cca 3 kapky pro dospělé, děti jen 1) na hrudník a záda. Zde platí dostatečná opatrnost při užívání.
Citrón
Osvědčený tradiční podpora imunity odolnosti organismu k infekcím.
Hřebíček
Umí pomoci s likvidací virů i bakterií, s kašlem a zmírňuje astma. Je úžasným pomocníkem s bolestí zubů (tady se mi osvědčilo žvýkat 1 hřebíček rovnou v ústech).
Levandule
Stimuluje uvolnění hlenu a má uklidňující účinky a pomáhá se spaním.
100% čisté oleje lze ve velmi omezeném množství užívat vnitřně, doporučuji však vyhledat seriózní zdroj informací a zejména zkontrolovat známé kontraindikace.
Užívání všech přírodních přípravků je nutné vždy provádět s obezřetností po poradě s ošetřujícím lékařem. Uvedené přírodní prostředky neslouží jako léčiva, jsou podpůrná a uvádím je zde pro inspiraci. Jde o tradiční prostředek úspěšně užívaný našimi předky s účinky založenými na zkušenosti. Doporučuji si o nich na webu vyhledat dostatek seriózních informací, jak o jejich předpokládaných účincích, tak i způsobu užití. Při užívání se prosím chovejte maximálně zodpovědně a pozorujte, zda dosahujete zlepšení, nebo naopak. Pokud zlepšení dosahujete, pak jdete správnou cestou. Do prevence i léčby nezapomeňte vložit své odhodlání a víru v existenci, viz psychika.