Jóga

Jóga je účinným a prověřeným prostředkem k získání dobré kondice, pevného zdraví a dobré silné mysli. Není jen prostým cvičením, ale představuje soubory technik vedoucích k pevnému zdraví a prohlubování našeho duchovního prostoru, vede ke "zvědomění" ke vnímání skutečné pravdivé reality v souvislostech.

Jógová cvičení

Významnou pomocí k psychické pohodě a k získání rovnováhy i uvolnění těla či mysli je bezesporu jóga. Dnes ji není třeba představovat, je již známou a obecně uznávanou metodou cvičení a posilování.

Doporučuji zde několik technik, které vedou k významnému posílení organismu. Zejména je to Pozdrav slunce. Ten je velmi účinným prostředkem k získání správné funkce orgánů i mysli, vybrané techniky dechu a nosní sprcha k čištění dutin.

Pozdrav slunci (Surya Namaskar)

Jde v podstatě o promyšlenou sestavu několika po sobě jdoucích ásán (poloh), které se dynamicky střídají stále dokola. pozdrav sestává z pozic jdoucích za sebou:

Výchozí pozice je stavásana.

  1. pozice - s výdechem spojte dlaněmi k sobě ruce před srdcem do pozice Pranámásany (výdech by měl být vyprazdňující tak, aby plynule vedl k další pozici s nádechem),

  2. pozice - s hlubokým nádechem do pozice Úrdhva hastásany se záklonem - záklon je třeba dělat tak, aby bylo dosaženo rovnoměrného záklonu, který vychází z celého těla, zdatnější mohou záklon vytáhnout na špičky,

  3. pozice - s výdechem hluboký předklon s hlavou ke kolenům do pozice Uttánásany, pozice Čápa, ruce jsou volně dlaněmi na zemi a kolena jsou napnutá (zpočátku to nepůjde, tak je povolte a postupně se to naučíte),

  4. pozice - s nádechem odkročení levou nohou vzad do dřepu zánožného, prsty na levé noze jsou na zemi a chodidlo pravé nohy je mezi dlaněmi do pozice Ašvasančalanásany, zaklonění hlavy je do polohy, kdy je to příjemné

  5. pozice - s výdechem přísun pravé nohy k levé do pozice psa hlavou dolů Sumeruásany (nebo také střecha), hyždě směřují vzhůru

  6. pozice - se zádrží dechu přejděte do pozice osmi bodů Aštanganamaskáry, země se dotýkáte bradou, hruddíkem, dlaněmi, koleny a nohama, polohy by neměla být cvičena v napětí

  7. pozice - s nádechem zvedáme horní část těla do polohy Bhudžangásany (kobra), důležité je otevřít hrudník a cítit prostor brzlíku a štítné žlázy, nádech je plynulý s dynamickou fází

  8. pozice - s výdechem opět zvedáme hýždě a ruce přitom zůstávají na místě do polohy Sumeruásany, (zopakujeme pozici č. 5)

  9. pozice - s nádechem zopakujeme Ašvasančalanásanu (viz pozice č. 4), zde je třeba klást důraz na výměnu zanožené nohy, v tomto případě by měla být zanožena pravá noha (důležité kvůli vyrovnání polarity cvičení, je to častá chyba)

  10. pozice - s výdechem opakujeme pozici Uttánásany (viz pozice č. 3)

  11. pozice - s nádechem pak zopakujeme pozici Úrdhva hastásany (viz pozice č. 2)

  12. pozice - s výdechem se vracíme do pozice pranámásany a provedeme namaskára-mudru (spojíme dlaně k sobě před srdcem)

Cvičení je uzavřený cyklus, který je opakován, tj. 12. pozice = pozice 1. pokračujete pak dále od pozice č. 2 a celý cyklu zopakujete zpočátku 3 - 5x. Pokud se vám zdá, že 5x je málo, přidejte si další kola. Na závěr cvičení se uvolněte v pozici Ánanda ásáně, ruce dlaněmi vzhůru, dýchání je přirozené volné. Pro pokročilé je možné dechovou zádrž udlat navíc polohách 8 a 9, viz obrázek.

Je třeba dát pozor aby nádech i výdech byly tak plynulé, že se dějí po celou dobu dynamické fáze cviku. Na konci nádechu nebo výdechu je vhodné udělat v dechu kratičkou pauzu (ne však na sílu), cvik tak dosáhne cílové polohy a v ní se na okamžik zastaví. Další co je třeba dělat je uvědomovat si celý pohyb, nádech i výdech, být tzv. přitom. Důležité je nemyslet na jiné věci a soustředit se na vnímání těla a provedení cviku. Budete se pak divit jak úžasné je vaše tělo a co všechno dokáže udělat. Prospěšné je cvik dokončit očima podle toho kam se poloha dívá oči zvednout nebo sklopit no nejzašší, ale příjemné polohy. Jakobyste očima cvik dotáhli. Nechoďte nikdy do bolesti. Pokud v některé poloze cítíte bolest cvičte ji redukovaně, co vám tělo dovolí a mentálně si tu pozici představte. Je velké množství videí na kanálu Youtube, doporučil bych opět prověřit, zda se jedná o ty správné. Nakonec, když nebudete cvičit na sílu, ale pro uvolnění, nic nezkazíte. Pozdrav je dobře popsán na stránkách Jógy v denním životě nebo v knize Učím se jógu, kterou napsal propagátor jógy v Evropě André Van Lysebeth.

Pozn.:

Alternativou k pozdravu slunce je sestava Kathú Pranám uváděná v Józe v denním životě. Pro někoho může být pozdrav slunci poněkud komplikovaný, pak by mohla být alternativou sestava Pět tibeťanů. Večerní alternativa rannímu pozdravu slunci je pozdrav měsíci Čandra namaskár.

Dechové techniky

Jeden můj učitel vždy říkal "Dýchat je dobré, nezapomeň na to." Jóga nepovažuje dech jen za bezpodmínečnou činnost těla k získávání kyslíku a vylučování kysličníku uhličitého. Dech je pro jógu elixírem pro život, v nádechu není jen vzduch kolem nás, ale také energie, nazývaná jógou "prána". Prána je energie a pomocí jógy s ní lze pracovat právě vědomým usměrňováním dechu. Každý nádech je zrození, příjem energie a její distribuce, každý výdech je ukončení, odstranění přebytečného a recyklace.

Ke zlepšení kondice těla i psychické pohody zde uvádím základní techniky, které jsou vhodné pro začátečníky. Praktikující jogín, tuto stránku prostě přeskočí, vlastně přeskočí celý tento web, nic to pro něj nového nebude.

Když s něčím začínáme, je třeba vždy začít od začátku, nelze přeskočit rovnou na střední školu, když neumíme číst a psát. U jógy to platí stokrát. Nakonec každá stavba se dá budovat jen na dobrých základech. když základy chybí, stavba může spadnout.


Plný jógový dech

V dýchání je třeba vnímat tři fáze: 1. nádech, 2. výdech, 3. pauza. Zásadní je, že jedna fáze na druhou navazuje,dech plynulý. Většina lidí dýchá povrchně. Je to způsobeno jednak stresujícím způsobem života, ale také naučeným chováním. Jógové dýchání představuje v podstatě přirozené hluboké dýchání s uvědoměním. Plný jógový dech představuje propojení tří způsobů dýchání:

  1. dýchání bránicí do břicha

  2. dýchání do hrudníku

  3. dýchání pod klíční kosti

Než se pustíte do díla, je dobré si všechny tři fáze vyzkoušet samostatně a soustředit se na tělesné pocity, které se objeví. Při nácviku plného jógového dýchání začínejte vždy výdechem, protože každý hrnec chcete li jej naplnit musí být prázdný... Cvičte vleže na zádech, ruce mírně od těla s dlaněmi volně vzhůru, hlavně pohodlně.

Dýchání do břicha (brániční dýchání) - soustřeďte se na břicho a oblast bránice, vydechněte a nadechněte tak, abyste měli pocit, že nafukujete břicho, na konci nádechu nechte přirozeně vteřinu pauzu a pasivně vydechněte (bez námahy) jen vahou břicha. Břišní dech podporuje uvolnění a je dobrý na uvolnění stresu, masíruje orgány a pracuje s oblastí Solar plexu, někdy také nazývaným břišní mozek. Tuto techniku trénujte, dokud nemáte pocit, že je přirozená.

Dýchání do hrudníku (hrudní dýchání) - ruce posuňte po podložce tak, aby svíraly s tělem úhel 90° a vydechněte. Následujícím nádechem se snažte nafouknout celý hrudník (břicho naopak ne). Opět při úplném nádechu dovolte tělu udělat vteřinu pauzu a přirozeně bez námahy jen silou hrudníku vydechněte. Další nádech uskutečněte, až vás to bude nutit se nadechnout a opět si všimněte drobné přirozené pauzy mezi výdechem a nádechem. Dýchání opakujte. Mimochodem do hrudníku dýcháme, když jsme ve stresu.

Dýchání pod klíční kosti (podklíčkové dýchání) - v tomto případě vedeme dech jen do horní části plic pod klíční kosti. Když jsme nervózní dýcháme právě takto. Paže na podložce přesuňte tak, že svírají úhel 45° nad hlavou, vydechněte a nádech směřujte do klíčních kostí, jako byste je chtěli vzduchem nadzvednout. Opět při nadechnutí pozorujte přirozenou pauzu a vydechněte pomalu, až vás tělo donutí se opět přirozeně znovu nadechnout. Dýchání opakujte.

Plný jógový dech - ruce nechte volně pohodlně podél těla a vydechněte do momentu, kdy se přirozeně musíte nadechnout, nádech směřujte nejprve do břicha, které chcete nafouknout, pak do hrudníku a nakonec do klíčků. Snažte se o spojení všech tří způsobů do jediného plynulého nádechu a následného výdechu. pozorujte kratičké pauzy mezi nádechem a výdechem.

Základem plného jógového dechu je plynulost, soustředění se, pozorování dechu a rovnoměrnost nádechu a výdechu. Dýchejte bez násilí, volně. Trénujte a za čas poznáte, jak je dech uvolňující.

Pranajáma

Dýchání je v józe základem pro techniky vědomého usměrňování dechu a energie. je opět mnoho zdrojů, kde jsou techniky Pranajámy popsány, nemá smysl je sem dávat, naším cílem je se naučit základní práci s energií a polaritou. Pranajáma pomáhá zlepšit řadu životních funkcí, harmonizovat nervový systém, podporuje léčebné procesy v těle a zvyšuje tak odolnost, to je také naším cílem.

Pohodlně se posaďte (buď do pozice Vadžrásany, Padma ásany nebo se posaďte do křesla tak, abyste měli rovně páteř). Je důležité mít rovnou páteř a přitom sedět pohodlně. Technika, kterou zde uvádím, se nazývá Nadi Shodhana. Pozorujte svůj dech, soustřeďte se na plíce, průdušky i kořen nosu. Následně prostředník a ukazovák pravé ruky dejte k sobě a prsteníček s malíčkem ohněte do dlaně, palec nechte volně (jako byste se hlásili ve škole). Špičky prostředníku a ukazováku přiložte do středu čela nad kořen nosu. Palcem uzavřete pravou nosní dírku a dýchejte plným jógovým dechem cca 10x až 20 x. Uvolněte palec a pravou nosní dírku a uzavřete levou nosní dírku prsteníčkem a zopakujte ve stejném počtu nádechů a výdechů plným jógovým dechem. Tím je cyklus dokončen. Poté pozorujte normální dech a změny, které pociťujete. tato základní technika pročišťuje plíce, průdušky i dutiny a pročišťuje krev a obohacuje ji o kyslík.

Existují další stupně tohoto cvičení, pro naše účely postačí tento první. Cyklus můžete zopakovat.

Džala néti - nosní sprcha

Vynikající prevence proti rýmě a zánětu čelních dutin a při pravidelném provádění může pomoci odstranit nebo významně zmírnit sennou rýmu a alergii.

Techniku není těžké nacvičit i pro člověka nepraktikujícího jógu. Dobře je popsána na stránkách Jógy v denním životě

Alternativní cvičení k pozdravu slunce

Pět tibeťanů

Alternativním, ale velmi účinným cvičením, je sestava protahovacích cviků nazývaná Pět tibeťanů. Alternativním v uvozovkách, jde o ucelený soubor cviků s dýcháním, který významným způsobem přispívá ke zlepšení celkové kondice, zdraví a psychické odolnosti. Cvičení není omezeno věkem a oproti Pozdravu slunci se v cvičení dá udělat nepříjemných chyb méně. Navíc cviky lze cvičit tak, jak tělo dovolí a při dodržení určitých zásad se efekt dostaví.

Při hledání zdrojů (je jich mnoho) jsem se pokusil najít alespoň některé, kde je předveden nácvik s vysvětlením chyb.

Techniky ÓM zvyšující vibrace:

https://www.youtube.com/watch?v=8sYK7lm3UKg&t=6461s