Vitamíny

Pro zdraví jsou vitamíny jedním ze základních pilířů. Jsou důležité pro správné fungování těla, ovlivňují nejen zdraví, ale i psychickou pohodu. Jsou základním kamenem připravenosti a vyléčení. po zimním období je tělo vždy určitým způsobem oslabené právě díky nedostatečného množství vitamínů v zimní stravě a nedostatku slunečního záření.

Vitamíny

Céčko - je to "celebrita" mezi vitamíny a asi nemá smysl se mu příliš věnovat, kde ho najdete kromě tablet (volte raději C v lipozomální formě), zajistíte li přísun dostatečného množství ovoce a zeleniny, budete mít vitamínu dostatek. Jen je třeba si uvědomit, že je citlivý na teplo a vařením je v podstatě odstraníte. Vhodné jsou kvalitní doplňky stravy, čtěte k nim vždy recenze.

B-komplex (zejména B6 a B12) - Béčko je opět známým souborem vitamínů, ty jsou velice důležité pro správnou funkci metabolismu a dobrou kondici nervové soustavy, při psychické či fyzické zátěži, pro účinnou obranu infekcím. Podobně jako u předchozího je dostupný v tabletách či kvalitních doplňcích stravy, v kvasnicích, luštěninách, obsahují jej ořechy, maso a vnitřnosti, sýry, mléko, vejce, listová zelenina nebo celozrnné obiloviny.

Déčko - už tak známý jako předchozí není, ale poslední výzkumy ukazují, že je důležitý pro náš imunitní systém, pomáhá buňkám v boji proti infekci, navíc pomáhá vstřebávání vápníku a fosforu. V určitém, ne příliš velkém množství, ho lze získat v rybím tuku, z tučných ryb jako je losos, makrely nebo tuňák, v játrech, ve vaječném žloutku, fortifikovaných olejích či tucích nebo mléku. Ideální je doplňovat vitamín D prostřednictvím kvalitních doplňků stravy, opět doporučuji číst recenze. Ukazuje se, že jeho dlouhodobý nedostatek může vést k vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím a chřipce.

Éčko - jeho funkcí je především antioxidační činnost, chrání tak buněčné membrány před poškozením tzv. volnými radikály, bývá uváděn jako top antioxidant, v určité míře pomáhá ke zpomalení stárnutí (nevede k nesmrtelnosti). Vitamín je třeba užívat s mírou, a ideálně prostřednictvím tablet nebo kvalitních doplňků stravy. Kuchyňská úprava jej většinou zlikviduje. Navíc, kdo se živí nízkotučnou stravou, může trpět určitým nedostatkem. Obsažen je především v pšeničných klíčcích, oříškách, sóje, máslu, mléku nebo rostlinných olejích (nesmí být rafinované či obohacené), obsahují ho i některé druhy listové zeleniny či maso savců.

Nezapomeňte však, že nejlepším vitamínem je dobrá nálada, pohyb a mít cíle a taky choďte na Slunce.

Minerály

Důležitými minerály pro posílení imunity jsou především:

Zinek (Zn) - má velmi mnoho funkcí a v našem případě je důležité, že podporuje imunitní systém, ideálně je jej kombinovat s vitamínem C, pracuje v synergii s vápníkem (Ca) a hořčíkem (Mg) a proto bývá v takové kombinaci uváděn na trh v potravinových doplňcích. v živočišných potravinách je v játrech, červeném masu, mořských živočiších, v mléku a vejcích mléko. V rostlinách lze zinek najít především dýňových semínkách, ořeších, hrachu, fazolích, vločkách nebo také v celozrnných produktech.

Železo (Fe) - podporuje imunitní systém a je důležitý pro tvorbu červených krvinek určených k transportu kyslíku do všech buněk. Se vstřebávání železa mívá řada lidí problémy, jednak díky svému jídelníčku a jednak díky přirozeným denním ztrátám. Vitamíny C a B12 zvyšují jeho využitelnost. V případě železa se nabízí především kvalitní doplňky stravy a opět zde doporučuji recenze.

Hořčík (Mg) - magnézium je nezbytný minerál, který potřebují buňky pro své bezproblémové fungování, potřebuje jej nervová soustava a je nezbytný pro svaly. Výčet jeho účinků je dlouhý a nemá smysl jej zde opakovat, na internetu jsou to dostupné informace. Faktem je, že mnoha lidem dostatek hořčíku schází, protože se jeho přirozený výskyt vinou nevhodného hospodaření snižuje. Na trhu je řada kvalitních doplňků stravy, je třeba dát důraz na jeho vstřebatelnost, doporučuji opět recenze.

Vápník (Ca) - není jen na kosti a zuby, z našeho pohledu je důležité, že se podílí na nervových přenosech (samozřejmě jsou důležité i ostatní jeho funkce), sám o sobě se hůře vstřebává a ideální je jej kombinovat s hořčíkem (Mg), tak jsou i koncipovány kvalitní doplňky stravy. Vápník je obsažen především v maku, mořských řasách, parmezánu nebo chia semínkách, také jej obsahují ořechy, luštěniny, květák, kapusta či brokolice.

Toto není výčet všech vitamínů a minerálů, které by bylo dobré v dostatečné míře doplnit, uvedený seznam je určen pro potřeby posílení organismu proti virózám, ať už jde o chřipku nebo právě koronavirus.


Na konec bych si zde dovolil zde uvést poznámku: proti horečkám a zánětům v případě infekce koronavirem COVID-19 není doporučováno užívat léky jako je Brufen nebo Ibuprofen, neboť maskují příznaky. Určitě nepůsobí tak, že by nemoc zhoršovaly. Díky tlumícímu efektu mohou oddálit diagnostiku. Je lépe používat léky obsahující paracetamol a to samozřejmě v doporučeném množství. Konzultujte situaci se svým lékařem.