Několik zásad

V současné době více než kdy jindy je třeba se naučit dodržování určitých zásad, které mohou pomoci vytvořit dostatečnou obranu. Nepodceňujte nebezpečí, je třeba se skutečně chovat zodpovědně. Nejde jen o vás, jde o služby společnosti, státu, které by měly zůstat maximálně dostupné, zejména zdravotnické služby. Pokud bychom překročili určitou hranici hrozí, že zdravotnictví se může pak těžko vyrovnat se situací ne snad proto, že by nebylo dostatečně kvalitní a tedy na úrovni, ale protože není připraveno na tak velký objem nemocných. Ekonomicky není žádný stát schopen zajistit služby pro všechny najednou, tak není zdravotnictví koncipováno a ani nemůže být. Neměli bychom na to jednak peníze, ale také dostatek odborné síly.

Seznam doporučení

  • Vyhnout se místům, kde se shromažďuje větší množství lidí, větší množství znamená více než deset.

  • Ven do města nebo, kde chodí lidé chodit pouze s rouškou nebo respirátorem (účinnější), obecně platí, že s rouškou by měl chodit každý kdo je nebo má podezření, že je nakažený, respirátor noste, pokud jste zdraví, abyste se nenakazili (udržujte tyto prostředky vždy čisté).

  • Nekašlejte nikdy do vzduchu, do dlaní nebo dokonce na někoho, vždy mějte dostatek kapesníků a roušku, když nemáte kapesní alespoň do ohbí lokte.

  • Mějte při ruce kapesní dezinfekci.

  • Myjte si častěji ruce, zejména, když přijdete z venčí nebo do styku s čímkoliv ve venkovním prostředí a stejně tak doma s věcmi, které jste si zvenčí přinesli.

  • Pořiďte si mikrotenové nebo gumové rukavice a ty noste vždy, když jdete do potravin nakupovat. Mikrotenové rukavice mívají v obchodech u pečiva, vždy je používejte.

  • Snažte se nedotýkat očí.

  • Nepodávejte si s lidmi ruce.

  • Provádějte každý den ráno i večer kontrolu tak, že se nadechnete a na cca 10 vteřin zadržíte dech, pokud nepocítíte nutkání ke kašli, měly by být plíce v pořádku. Pokud ano, nemusí to ještě být nákaza, můžete mít nějakou infekci dýchacích cest, která se současnou nákazou nesouvisí, proto vyhledejte lékařské zařízení a raději se nechte otestovat (viz Co mám dělat, když...).

  • Pokud pojedete v hromadném dopravním prostředku, dodržujte dostatečné rozestupy a mějte respirátor.

  • Nedržte se madel, zábradlí, a dalších stabilizačních prvků nebo prvků, kterých se obecně dotýká větší množství lidí, např. kliky u dveří.

Choďte ven s rouškou, respirátory nejsou, ale roušky se dají ušít, zde je návod.

Doporučení z Itálie na YouTube.

Práce

Raději se vyhněte, pokud vám to zaměstnavatel dovolí, prostorům v práci, kde se sdružuje větší počet lidí (nad 10). Ideálním řešením je dočasné zavedení home office (práce z domova). Pokud již do práce musíte, vyžadujte po zaměstnavateli dostatečnou ochranu, respirátory, roušky, hygienické potřeby a zejména častější údržbu společných prostor, desinfekci míst, kterých se častěji lidé dotýkají (kliky, kouhoutky, tlačítka u přístrojů apod.).

Životospráva

Je třeba upravit životosprávu tak, abyste si nastavili správný režim každodenního života, stravou a pohybem posilovali organismus, nezanášeli jej jedy, měli dostatek spánku k regeneraci.

  • Ráno je prospěšné kromě umytí obličeje studenou vodou, udělat nosní sprchu Néti, vypít teplou vodu s citrónem, a zacvičit si některou z jógových sestav.

      • Prospěšné je pít zeleninové či ovocné šťávy, doplňovat stravu vitamíny a minerály.

      • Lehká, ale dostatečně bohatá snídaně je správný recept na posílení.

      • Udělejte si bylinkový čaj, ideálně takový, který je určen na ochranu, posílení nebo léčení dýchacích cest.

  • Přes den normálně vykonávejte činnosti, na něž jste zvyklí a pokud zůstáváte doma, je to ideální čas udělat pořádek v domácnosti. S dětmi i mezi sebou hrejte hry, čtěte si oddechovou četbu a nenechte se příliš ovlivňovat strachem, který vyvolává tisk, tedy choďte na internet pro nové informace ne pro další dávku strachu, že se to šíří a umírají lidé. Nezapomeňte na procházky, choďte do přírody, vždyť tam je nejvíce energie pro každého, pozorujte jak se probouzí jaro, kvetou jarní květy a pupeny se začínají nalévat. Nic nekončí, ale naopak přece začíná.

      • Pijte jen teplé nápoje (ve shodě s tělesnou teplotou, studené nápoje tělo zbytečně zatěžují), snažte se omezit alkohol a kdo kouří, nemusí do sebe výjimečně vpravit dým z "20 cigaret denně".

      • Je dobré jíst zdraví nezatěžující stravu, hodně zeleniny a ovoce a lehce stravitelné a zdraví prospěšné produkty.

      • Jaro je sice období detoxikace, ale možná uvažte, zda právě v tuto dobu je to vhodné. Detoxikace zatěžuje a dočasně tak může oslabit organismus.

      • Více než kdy před tím dbejte, aby ústa a krk byly vlhké, nevysychaly, ideálně pijte každých 15 minut pár doušků nějakého čaje nebo vody. Utopte každý virus, který se v ústech objeví :) v žaludku na něj čeká připravená kyselina, která si s ním poradí a dá mu co proto. Dodržujte pitný režim, někomu to může dělat problémy, pak pomáhá si připravit džbán s dostatečným množstvím vody, abyste měli kontrolu, kolik jste už vypili, nebo si počítejte sklenice, hrníčky atd.

      • Popíjejte bylinkové čaje a kdo chce čistit organismus, nic nezkazí kopřivou nebo jinými bylinami určenými k citlivé očistě těla.

  • Večer je prospěšné zklidnění, relaxace, meditace, klidné debaty v rodinném kruhu, kdy si nakonec dát najevo, že jsme spolu rádi...

      • Relaxačních technik je spousta, zvolte tu, která vám sedí.

      • Stejně tak je spousta večerních cvičení na protažení a zklidnění, opět zvolte co sedí vašemu naturelu.

      • Kdo ovládá techniky meditace, pak právě večerní čas je ideálním místem. Naučte se při tom kontrolovat svůj strach, máte li jej, uvědomte si, že jste v bezpečí a pod ochranou.

Pitný režim

Je třeba si uvědomit, že tělo je cca ze 70% vodou. Voda je základním stavebním kamenem proudění života v našem těle (i když se to takto neuvádí). Je li jí nedostatek, nemůže probíhat dostatečná účinná výměna. Voda je nosičem, přivádí látky a odvádí toxiny. Dostatečné zavodnění organismu, je důležitým prostředkem pro probíhající látkovou výměnu. Je důležitá k udržování správné polarity, pH a rovnováhy v těle. Je stejně důležitá jako elektrolyt v baterii. Je-li jí chornický nedostatek, tělo chřadne.

Jak dodržovat pitný režim? Je třeba se řídit správným vnímáním pocitu nedostatku vody. Poznáte to nejlépe v ústech. Když je v ústech pocit žízně, je jasné, že něco už není v pořádku, je třeba se dostat ve svém vnímání před tento pocit. Je třeba se naučit vnímat rovnováhu. tedy stav, kdy máte pocit dostatečného zavodnění. Chce to trénink, ale uvidíte, že tento stav umíte dobře zachytit. A pokud si nevěříte, je třeba dostat do těla něco mezi 1,5 - 2 litry tekutin. Pokud jste náruživí "kafaři", kuřáci nebo holdujete alkoholu, pak je třeba úměrně tomu přísun vody zvýšit, aby pomohla odstraňovat toxiny vzniklé touto vědomou intoxikací.

Pozitivní zprávy

Teď více než kdy jindy hledejte pozitivní zprávy o uzdravení o tom, že se někomu něco daří apod. Těšte se z nich a stejně tak se těšte ze svých drobných úspěchů i když třeba jde o umytí hrníčku. Nenechte se vtáhnout do kolotoče strachu, který je všude kolem, vyhněte se panikářům a povzbuďte ostatní. Pozitivní přístup může pomoci více než všechny léky světa. Pozitivní přístup a úsměv je nelepší očkování.

Děti

Máte li malé děti, které jsou neposedné, jako každá zdravá mláďata, není třeba v nich vzbuzovat strach a nařizovat jim nepochopitelné příkazy. Je třeba jim vysvětlit co se děje a tím, že uvidí u vás, že jste v pohodě, budou také. Nic víc není třeba dělat, Děti věří rodičům a vnímají jejich reakci. Budou takoví, jací budete v této situaci vy. Je třeba jim vždy srozumitelně vysvětlit především proč je důležitá hygiena a co znamená prevence, kterou realizujete. Buďte otevření. Současný stav není důvodem, aby děti přišli o svou přirozenou potřebu si hrát a objevovat svět.

Co mám dělat když...

Když máte podezření na infekci, pak se mrkněte na stránky Ministerstva zdravotnictví, kde jsou důležité kontakty. Nepanikařte, snažte se proaktivně vyhnout přenosu na ostatní, ideálně se pro jistotu uvést do karantény. Určitě to zvládne, vaše tělo to zvládne, jen nedovolte, abyste byli příčinou dalšího šíření na ostatní. Buďte zodpovědní a mějte ohled na druhé. Zachovejte chladnou hlavu.

Je třeba k situaci přistupovat zodpovědně a proaktivně, zachovat si veselou mysl a povzbuzení pro ostatní, být ohleduplní vůči druhým i sobě, může to pomoci nejen vám, ale i vašemu okolí. Když vám není do smíchu, přemožte to a usmívejte se navzdory náladě uvnitř.